החוג למורשת התרבות החומרית
הפקולטה למדעי הרוח I ביה"ס לארכיאולוגיה ותרבויות ימיות I אוניברסיטת חיפה

haifa logo humanities-logosamc logo

סיורים
סיורים
Artifacts Conseration
שימור חפצים
שימור מבנים ואתרים היסטוריים
מידע למועמדים

החוג למורשת התרבות החומרית l מובילים את שימור העבר אל העתיד

בישראל מורשת תרבות עשירה ורבת שנים. נכסי המורשת, בהם אתרים ארכיאולוגיים ואתרים היסטוריים, הם חלק בלתי נפרד מנופיה הבנויים והפתוחים של הארץ.

תוכנית הלימודים נועדה להכשיר את בוגריה להתמודדות עם מגוון רחב של נושאים הכלולים בשימור ובניהול מורשת התרבות הארכיאולוגית ולספק מענה לצורך הגובר בשימורם ובניהולם המקצועי של אתרים ואוספים, בהלימה לאתגרים הסביבתיים והטכנולוגיים של המאה ה- 21. 

סגל ההוראה מורכב ממומחי שימור מהארץ ומחו"ל, מאנשי מחקר יישומי של חומרים וטכנולוגיות וממרצים אשרתחומי התמחותם קשורים לנושאי שימור ומורשת של אתרים, מוזיאונים וממצאים ארכאולוגיים. התוכנית משלבת לימודים עיוניים והתנסות מעשית ומתקיימת בשיתוף פעולה מלא עם המוסדות המרכזיים המופקדים על מורשת ושימור בארץ. 

מוסמכי התוכנית יוכלו להשתלב בפעילויות שימור וניהול של אתרים ארכאולוגיים ושל מגוון חומרים וממצאים ובכך לקחת חלק בהפיכתם למשאב תרבותי נגיש לציבור ולחברה ובכך לתרום ליצירת מרחב אורבני, כפרי ונופי מגוון ועשיר ברבדים. תהליך השימור נועד להגן על נכסים אלה ועל ערכיהם ולהבטיח את העברתם לדורות הבאים.

הלימודים יתפרשו על פני שנתיים במהלך ארבעה סימסטרים, ביום לימודים מרוכז וכן מספר ימי סיור בנוסף על יום הלימודים.

ההתנסות המעשית תתקיים במקביל ללימודים ובחודשי הקיץ . כמו כן ידרש סטאג' מעשי של 500 שעות 

דבר ראש החוג:

ברוכים הבאים לחוג למורשת התרבות החומרית,

החוג הוקם בשנת תשפ"ג, כחלק מבית הספר לארכיאולוגיה ותרבויות ימיות ושם לו למטרה להכשיר את הדור הבא של משמרי ומנהלי המורשת הארכיאולוגית בישראל.

סגל ההוראה נמנה עם טובי המרצים והחוקרים, ותכנית הלימודים משלבת שיעורים המשלבים תיאוריה ופרקטיקה. מאז הקמתו של החוג אנו נמצאים במגמת גדילה, בעיקר לאור קליטתם של מספר חברי סגל חדשים. בשנת תשפ"ג, עם הקמת החוג, נקלטו ד"ר שירלי בן-דור אבין וד"ר ערן אריה. יחד איתם הקמנו את מגמת ניהול משאבי מורשת. מגמה זו הצטרפה למגמת שימור שהקימה ד"ר רוית לין ופעלה במשך למעלה מ-10 שנים בחוג לארכיאולוגיה. בתחילת שנת הלימודים הבאה יצטרף לחוג ד"ר יותם אשר, המתמחה בארכיאולוגיה של חומרים, והוא יחזק את מגמת השימור.

בנוסף לסגל הקבוע, שותפים לתוכנית הלימודים מרצים מרשות העתיקות, מומחים לשימור המורשת הבנויה ומורשת התרבות. ראוי לציון מיוחד, פרופ' ניל סילברמן שהקים ועמד בראש וועדה בינלאומית לייצוג ולפרשנות באיקומוס במשך 10 שנים. פרופ' סילברמן, שחיבר ספרים ומאמרים רבים בנושא, מלמד בחוג את קורס היסוד על מורשת התרבות.

הקמת החוג החדש והקליטה של שלושת חברי הסגל החדשים בפרק זמן קצר מבטאת את החיוניות ומהווה רוח גבית משמעותית לקידום לימודי השימור והמורשת בישראל. אין לי ספק שבשנים הקרובות החוג יהווה מוקד מצוינות של הוראה ומחקר.

זו גם ההזדמנות לברך את רכזת החוג החדשה שלנו, גברת דיאנה גרויסמן. נאחל לה הצלחה והנאה בתפקיד. כולנו כבר נהנים מתשומת הלב הנדיבה שלה ומהשקעתה המסורה והאכפתית.

לחוג ייחודיות שלא קיימת במוסדות אחרים ואנו מתברכים באיכות הגבוהה של הסטודנטים הלומדים בו. הסטודנטים בחוג מגיעים מרקע אקדמי ומקצועי מגוון. הם באים אלינו כדי לרכוש ידע רחב בתחומי שימור וניהול משאבי מורשת וכדי ליישם את הכלים שרכשו במהלך לימודיהם, במסגרות שונות, ובהן, רשות העתיקות, רשות הטבע והגנים, מוזאונים, בשירות הציבורי והרשויות המקומיות ובאקדמיה.

אני שמח על ההזדמנות להיות ראש החוג למורשת התרבות החומרית, שנמצא בצמיחה ובתנופה.

אתם מוזמנים להצטרף לקהילה שלנו ומאחל לכולכם הצלחה רבה בלימודים.

פרופ' גיא בר-עוז

ראש החוג למורשת התרבות החומרית

תנאי קבלה:

* תואר ראשון ממוסד מוכר בארץ או בחו"ל

*ציון סופי של 80 לפחות בלימודי התואר הראשון

*ראיון אישי

*נסיון בפרוייקטים הקשורים במורשת התרבות יהווה יתרון